utorok 27. novembra 2012

Módne značky: Emilio Pucci

Módne značky: Emilio Pucci


Väčšina módnych návrhárov čaká roky kým sa presadí, no charizmatický Talian sa k módnemu návrhárstvu dostal ako slepý k husliam. Jeho modely sú typické abstraktnými farebnými vzormi, geometrickými tvarmi a športovou eleganciou.
Už od svojej prvej prehliadky sa stal jedným z najobľúbenejších módnych návrhárov svetovej smotánky. Najväčšiu priazeň zažil v 50 až 60 rokoch minulého storočia. Vtedy ho dokonca módny redaktori prezývali ako Kráľa luxusného oblečenia na voľný čas či Princa vzorov. Dnes sú jeho kúsky skôr vysoko-cenené umelecké dielo.Emilio Pucci di Barsento sa narodil roku 1914 do bohatej aristokratickej rodiny. Jeho život bol vážne pestrý - vyštudoval politológiu, pracoval ako letec, bojoval vo vojne, stal sa členom talianskeho olympijského lyžiarskeho týmu, a napokon skončil ako módny návrhár. Odjakživa miloval športy a práve lyžovanie ho čistou náhodou vtiahlo do sveta módy. Jedného zimného dňa roku 1947 sa lyžoval spolu s partnerkou, keď sa pri nich zastavila fotografka časopisu Harper's Bazaar Toni Frissel a chcela si vyfotiť ich kombinézy. Očarená fotografka poslala obratom fotky editorke Diane Vreeland, ktorá neskôr navrhla Pucci-mu spoluprácu na zimných športových modeloch. Ako náhle uzreli modely svetlo sveta jeho kariéra začala hviezdne stúpať. Všetci sa chceli obliekať do jeho farebných vzorov vyžarujúcich radosť a pozitívnu energiu. Svoj prvý butik si otvoril na ostrove Capri, no onedlho pribudol ďalší v jeho rodnom dome na Florencii. K spoločenskému bontónu patrilo, aby sa tam každý, kto chcel patriť do smotánky, zastavil aspoň pár krát do roka. Jeho modely milovali hviezdy ako Sophia Loren, Grace Kelly, Jacqueline Kennedy, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot a mnohé ďalšie. 


Tak isto sa práve Emilliovi Pucci-mu pripisuje ,,vynájdenie'' capri nohavíc. Podľa legendy mal raz vidieť rybárov ako si vyhŕňajú nohavice keď vchádzajú do vody, aby si ich nezamočili. A vtedy dostal nápad na nohavice takejto dĺžky, ktoré by ženám odhaľovali členky.


V roku 1992 Emilio Pucci zomrel. Odvtedy sa na čele módneho impéria vystriedalo mnoho tvári, od roku 2008 je hlavným dizajnérom Peter Dundas.

Najnovšia kolekcia spring/ summer 2013

Aký je váš názor? Páčia sa vám jeho modely a vzory ? ;-))

                                                                                                                 And.3 komentáre: